dnes je 28.4.2024

Input:

Vyhlášení záměru na prodej obecního pozemku

4.3.2024, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.8.1 Vyhlášení záměru na prodej obecního pozemku

Mgr. Jakub Hrček

Jeden z předchozích článků se věnoval zákonným podmínkám, za jakých obec může disponovat se svým majetkem, přičemž tento článek je zaměřen na konkrétní záměr obce prodat nemovitý majetek ve svém vlastnictví.

Podmínkou prodeje obecní nemovitosti je stejně jako v případě jiných zamýšlených dispozic zveřejnění takového záměru dle ustanovení § 39 odst. 1 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (dále jen "OZř") na úřední desce obce, a to alespoň 15 dnů před tím, než o prodeji bude rozhodovat příslušný orgán obce.

Důvodem takového zveřejnění je dle citovaného ustanovení možnost případných zájemců o koupi obecní nemovitosti se k záměru vyjádřit a případně předložit své nabídky.

Náležitosti záměru

Zákon o obcích nestanovuje taxativním způsobem výčet náležitostí, které musí zveřejňovaný záměr obce obsahovat, přičemž v ustanovení § 39 odst. 1 OZř je pouze uvedeno, že předmětná nemovitá věc musí být v záměru označena podle zvláštního zákona, kterým bude pro tyto účely zákon č. 256/2013 Sb., o katastru nemovitostí.

Nemovitost by tedy měla být v záměru identifikována pomocí údajů, jež jsou evidovány katastrem nemovitostí. V případě pozemků tak bude nutné tento identifikovat především parcelním číslem, uvedením obce a katastrálního území, kde se pozemek nachází, číslem listu vlastnictví, na kterém je pozemek zapsán a lze doporučit i výměrou v metrech čtverečních, druhem pozemku a přiložením katastrální mapy s vyznačením pozemku.

Další nezbytnou náležitostí záměru je pak označení konkrétního druhu dispozice, který obec s danou nemovitostí zamýšlí. Ze záměru tedy musí být zřejmé, že obec má zájem nemovitost např. prodat.

Další náležitosti jsou již fakultativní a slouží spíše k precizaci záměru, přičemž absence dalších náležitostí by neměla mít za následek neúčinnost záměru či neplatnost následné dispozice.

Lze tak doporučit, aby záměr obce obsahoval dále označení názvu obce a orgánu, jež záměr vyhotovil. Vhodné je v případě prodeje obecní nemovitosti do záměru uvést i informaci o ceně nemovitosti, a to např. uvedením minimální ceny, kterou obec za prodávanou nemovitost požaduje, což případným zájemcům ulehčí podávání jejich nabídek.

Rovněž lze doporučit, aby v záměru byl stanoven i termín pro podání nabídek případných zájemců. Pokud totiž není termín podání nabídek stanoven, lze dovodit, že nabídky na koupi obecní nemovitosti lze podávat do okamžiku, kdy příslušný orgán obce o prodeji bude rozhodovat.

Pokud obec hodlá nemovitost prodat za určitých podmínek, které např. mohou odůvodňovat vyšší či nižší cenu, než je cena obvyklá, lze doporučit, aby tyto podmínky prodeje do záměru rovněž uvedla.

Jak již bylo uvedeno výše, záměr musí být zveřejněn na úřední desce obce alespoň po dobu 15 dnů před tím,

Nahrávám...
Nahrávám...